Image

Ravni je krov popularno i često korišteno rješenje na građevinama na kojima je to omogućeno prostornim planovima. Bilo da je riječ o stambenom, poslovnom ili industrijskom objektu, dodatne korisne površine koje pruža obrnuti ravni krov su više nego dobrodošle, kako za investitora, kojem podižu vrijednost nekretnine, tako i za krajnjeg korisnika.

Ravni se krovovi dijele prema namjeni na neprohodne, prohodne, ozelenjene i provozne, a razlikujemo ih još i prema poziciji toplinske izolacije unutar krovne konstrukcije. Ovdje govorimo o  klasičnom, obrnutom ravnom i kombiniranom krovu ili duo krovu.

Osnovna karakteristika obrnutog ravnog krova je redoslijed pojedinih slojeva. U usporedbi s klasičnim ravnim krovom u obrnutom se ravnom krovu toplinska izolacija nalazi s vanjske, hladne strane hidroizolacije. S ravnim krovom, koji predstavlja jedan od najizloženijih konstrukcijskih sklopova objekta, hidroizolacija je nesumnjivo najkritičniji element pa je takav sastav bitna prednost obrnutog ravnog krova. Zaštitom od mogućih mehaničkih oštećenja, velikih temperaturnih oscilacija tijekom godine, i drugih nepogodnih vremenskih uvjeta (npr. jake kiše, tuča, olujni vjetar) hidroizolaciji produljujemo vijek trajanja.

Takav osnovni sastav obrnutog ravnog krova pruža i izvrsnu podlogu za daljnji odabir završnih slojeva ravnog krova. Uvjet je, naravno, odgovarajući izbor toplinske izolacije koja osigurava veliku tlačnu čvrstoću i otpornost na vodu i vlagu. Sva ova svojstva imaju ploče izrađene od ekstrudiranog polistirena kao što je npr. FIBRANxps.

Zašto je ozelenjavanje krova dobra odluka?

Image

Ozelenjeni obrnuti ravni krov postao je važan dio suvremene arhitekture, objedinjavajući funkcionalnost i estetiku kao i odgovornost i odnos prema neposrednom okolišu. Ozelenjavanje poboljšava izgled zgrade i doprinosi boljoj kvaliteti zraka jer vegetacija poboljšava filtraciju zraka i pomaže u smanjenju količine CO2 u atmosferi.

Ozelenjenim krovom možemo stvoriti dodatne zelene površine koje su, pogotovo u gusto naseljenim gradskim naseljima, uklonjene u svrhu izgradnje objekata. Više zelenih površina u urbanoj okolini, smanjuje učinak tzv. toplinskih otoka, odnosno mjesta gdje se dnevna toplina akumulira na fasadama i prometnicama, te se tijekom noći otpušta u okolinu. Neprohlađena urbana okolina, svakog sljedećeg toplog jutra je tako sve toplija.

Oluje kojima svjedočimo u posljednje vrijeme, kada u vrlo kratkom vremenu padne velika količina kiše, jako opterećuju sustav odvodnjavanja krovova kao i ulični kanalizacijski sustav. Ozelenjeni ravni krovovi mogu akumulirati dio oborina i doprinijeti većoj sigurnosti od poplava smanjenjem i usporavanjem dotoka oborinskih voda u uličnu kanalizaciju.

Cjelokupni sastav ozelenjenog krova također doprinosi boljoj apsorpciji zvuka koji se prenosi zrakom a time doprinosi boljoj udobnosti stanovanja zbog manjeg pregrijavanja krovne konstrukcije, čime se smanjuju i troškovi hlađenja objekata.

Sastav zelenog krova

U projektu ozelenjenog ravnog krova najvažnije je provjeriti hoće li nosiva konstrukcija izdržati cjelokupnu težinu konstrukcije krova, uključivo sustav zelenog krova u maksimalno zasićenom stanju, kao i težinu bilja. Sljedeći vrlo važan detalj je pristupačnost zbog povremenog ili redovitog održavanja.

Image

Slijedi određivanje nagiba koji je obavezan i na ravnim krovovima. Riječ je o minimalnom padu koji u praksi najčešće iznosi do 2 % i osigurava odvodnjavanje oborinskih voda u smjeru sustava odvodnje. To se može napraviti brzo i jednostavno pomoću FIBRANxps INCLINE, toplinske izolacije u nagibu, koja osim nagiba, doprinosi i dodatnoj toplinskoj izolaciji  sustava.

Kod obrnutog, ozelenjenog ravnog krova se ugrađuje hidroizolacija koja je otporna na prorastanje korijenja. Ako bi korijenje oštetilo hidroizolaciju, to bi uzrokovalo curenje vode u objekt i sve daljnje štete povezane s tim. Zaštita od korijenja se u prvom redu osigurava odabirom odgovarajuće hidroizolacijske membrane.

Ako smo koristili FIBRANxps INCLINE ploče za formiranje nagiba, logično je da se one ugrađuju ispod hidroizolacije. Kalkulacija građevinske fizike će pokazati da li je prethodno potrebno ugraditi parnu branu ili ne. Na INCLINE ploče se ugrađuje hidroizolacija prema uputama proizvođača. Npr. ako se radi o PVC membrani, potrebno je ugraditi separacijski sloj između PVC-a i XPS-a. Ako se ugrađuje bitumenska membrana, prvi sloj mora biti samoljepiv, a drugi, završni, mora biti otporan na atmosferilije ili korijenje ili što već zahtijeva završni sloj. Ako izvodimo obrnuti krov, toplinska izolacija od ekstrudiranog polistirena, FIBRANxps se može polagati u jednom ili više slojeva. U slučaju višeslojnog polaganja obavezna je ugradnja FIBRANskin SEAL - difuzno otvorene membrane. Osim brze odvodnje oborinskih voda, ova membrana omogućava lakše isparavanje vode ako ona ipak prođe do hidroizolacije. Upotreba takve paropropusne-vodonepropusne membrane obavezna je pri višeslojnom polaganju XPS ploča u sustavu obrnutog krova.

Opisani slojevi predstavljaju osnovne funkcionalne slojeve u sustavu obrnutih ravnih krovova. Kod ozelenjavanja slijedi drenažno-akumulacijski sloj, koji se od supstrata dijeli filterski slojem, FIBRANfilter SF32. Ovaj iznimno čvrst i tanak geotekstil sprječava taloženje sitnih čestica supstrata u samom geotekstilu , kao i njihovo ispiranje iz sastojine, čime supstrat postaje previše propustan ne samo za vodu, nego prebrzo otpušta i hranjiva. Voda akumulirana u drenažno-akumulacijskom sloju služi za opskrbu biljaka vlagom tijekom sušnijih perioda. Obzirom da se klima danas bitno promijenila, gotovo da i nema više ozelenjenih krovova kojima ne treba dodatno zalijevanje u iznimno vrućim i suhim periodima.

I na kraju je tu i izbor bilja i odgovarajućeg supstrata za njegov uspješan rast i održavanje. Bilje dijelimo prema načinu i učestalosti održavanja, te prema dubini supstrata, na intenzivno, jednostavno ili polu-intenzivno i ekstenzivno. U svakom slučaju, bilje je potrebno prilagoditi okolišu i podneblju u kojem se objekt nalazi, kao i potrebama korisnika. Ekstenzivno bilje uglavnom nije za prohodne krovove, ne zahtijeva puno brige niti duboke suptrate. Polu-intenzivno ozelenjenim krovovima nazivamo one s njegovanim travnjacima s 20-tak cm supstrata ili pokrivačima tla koji zahtjevaju dublje supstrate za rast i povremeno održavanje u vidu zalijevanja ili orezivanja.

I na kraju, intenzivno ozelenjeni krovovi su oni koji su pravi parkovi zasađeni grmljem, drvećem, trajnicama i  jednogodišnjim biljem. Na njima često imamo i druge građevinske elemente: sjenice, klupe, bazene. Kao i parkovi na tlu, intenzivno ozelenjeni krovovi zahtijevaju malo više brige. To se odnosi na navodnjavanje, prihranu, redovno orezivanje i košnju, čišćenje lišća u jesen, a to za sobom povlači i češću kontrolu slivnika, kao i kontrolu pri naknadnim radovima na krovu – bušenja zbog učvršćivanja nadstrešnica, antena, solarnih instalacija, da nabrojimo samo neke.  Pri tome ne smijemo zaboraviti na vjetar – koji je intenzivniji na veći visinama. Tako je veće drveće potrebno sidriti u krovnu konstrukciju, čime se nerijetko mora bušiti hidroizolacija. Čak i kad su takvi prodori savršeno izvedeni, tijekom vremena su izloženi dinamičkim opterećenjima, pa mogu popustiti. Zato treba biti realističan u svojim zahtjevima i poslušati struku – krajobrazne arhitekte, statičare, arhitekte i izolatere.

Image

Brzi vodič:Obrnutim krovom do prostora iz snova pod oblacima

Brzi vodič:
Obrnutim krovom do prostora iz snova pod oblacima

Prenesite

Povezane vsebine

Svi savjeti na jednom mjestu

Što trebate znati ako želite da vaš dom bude energetski učinkovit, bez obzira gdje i kako živite?